آزمایش ایدز (HIV)

آزمایش ایدز چیست

آزمایش ایدز (HIV) نوعی غربالگری بیماری ایدز است که به روش‌های مختلف میتوان وجود این ویروس را در بدن تشخیص داد. امروزه آمار ابتلا به بیماری ایذر افزایش پیدا کرده است و انجام این آزمایش برای اطمینان از سلامت یا وجود این بیماری در بدن برای افرادی که احساس نیاز می‌کنند ضروری و مفید است. آزمایش خون ایدز بعد از ابتلا فرد به ویروس و شروع مبارزه بدن و تولید آنتی بادی می‌تواند وجود یا عدم وجود بیماری را به فرد اعلام کند.

علائم بیماری ایدز

در ابتدا باید بگوییم که بیماری ایدز و وجود ویروس اچ آی وی در بدن با هم متفاوت هستند. با ورود ویروس اچ آی وی به بدن به سرعت تکثیرمی‌شود و بدن برای مقابله شروع به تولید آنتی بادی می‌کند در هفته اول این بیماری علائم بسیار اندکی دارد که به طور معمول جدی گرفته نمی‌شود زیرا شبیه به بیماری آنفولانزا است. هرچند علائم بیماری در زنان و مردان متفاوت است اما به طور کلی علائم ابتدایی عبارتند از:

1. سر درد

2. گلو درد

3. تهوع

4. معده درد

5. درد در تمام بدن

6. تورم در غدد لنفاوی

7. تب و لرز

8. مشکلات پوستی

علائم بیماری ایدز

علائم ایدز در مردان

بعد از ورود ویروس اچ آی وی در بدن مردان بعد از مدت 2 تا 6 ماه علائم آن خود را نشان می‌دهد و معمولا تا چند ماه علائمی در مردان ندارد. علائم وجود بیماری در مردان عبارت است از:

1. اختلال در عمل نعوظ

2. کم شدن میل جنسی

3. زخم شدن آلت تناسلی

4. عفونت های مکرر

5. تورم پروستات

6. سوزش و درد در زمان ادرار

7. زخم شدن مقعد

8. افسرده شدن

9. رشد سلول های سینه

10. رشد نکردن موی سر و صورت

11. خستگی شدید

علائم ایدز در زنان

علائم مشابهی در زنان و مردان بعد از ابتلا به بیماری وجود دارد و علائم مختص زنان عبارت است از:

1. اختلال در زمان قاعدگی

2. عفونت مکرر قارچی در واژن

3. عفونت باکتریایی در واژن

4. التهاب در لگن

5. سرطان رحم

6. زگیل تناسلی

انواع آزمایش ایدز

برای تشخیص بیماری ایدز از آزمایش های زیر میتوان استفاده کرد:

1. آزمایش NAT یا بررسی اسید نوکلئیک یا RNA:  این نوع آزمایش برای تشخیص ویروس در خون استفاده می‌شود و به دلیل بالا بودن هزینه صرفا برای افرادی که در ابتدای ابتلا هستند تجویز می‌شود این آزمایش بعد از گذشت 10 تا 33 روز از ابتلا می‌تواند عفونت اچ آی وی را تشخیص دهد.

2. آزمایش آنتی بادی: این آزمایش میزان آنتی بادی تولید شده در خون را بررسی می‌کند و بعد از 33 تا 90 روز بعد از ورود ویروس به بدن بیماری را تشخیص خواهد داد. این آزمایش‌ها چون در عرض 30 دقیقه پاسخ داده می‌شود احتمال خطا در آن وجود دارد به همین دلیل در صورت مثبت شدن آزمایش برای بار دوم تکرار می‌شود، در صورت مثبت بودن آزمایش دوم آزمایش وسترن بلات تجویز می‌شود.

3. آزمایش آنتی ژن: این آزمایش برای تشخیص ویروس و آنتی بادی تولید شده استفاده می‌شود. آنتی ژن‌ها در واقع بخشی از ویروس هستند که سیستم دفاعی بدن را وادار به تولید آنتی بادی برای مبارزه با ویروس می‌کنند.

بیشتر بدانید: آزمایش خون

آزمایش تشخیص ایدز در بهترین آزمایشگاه سنندج

آزمایشگاه رازی سنندج با داشتن جدیدترین فناوری‌ها و امکانات آزمایشی بهترین آزمایشگاه شهر سنندج برای انجام آزمایش تشخیص ایدز است. این آزمایشگاه با کادری مجرب و استفاده از بهترین و جدیدترین ابزار و تجهیزات آزمایش ها را انجام داده و در سریعترین زمان ممکن و با کمترین خطا پاسخ آزمایش های شما را ارائه می‌کند.

آزمایش تشخیص ایدز در بهترین آزمایشگاه سنندج

در چه مواردی باید آزمایش ایدز داد؟

داشتن علائم ذکر شده میتواند دلیل قابل قبولی برای انجام آزمایش ایدز باشد اما قطعا موارد دیگری نیز وجود دارد که انجام این آزمایش را برای برخی از افراد ضروری می‌کند. اگر در یکی از شرایط زیر قرار دارید بهتر است که آزمایش تشخیص ایدز را انجام دهید:

1. اگر شریک جنسی شما دارای اچ آی وی مثبت است.

2. اگر شریک جنسی شما بیش از یک نفر است.

3. اگر اعتیاد دارید و از سوزن مشترک استفاده کرده اید.

4. اگر فردی هستید که تست هپاتیت شما مثبت شده است.

5. اگر فردی هستید که بیماری سل در شما تشخیص داده شده است.

مناسب ترین زمان آزمایش ایدز

اگر این احتمال را می‌دهید که در معرض ابتلا به این ویروس قرار گرفته اید بهتر است آزمایش آنتی ژن یا آنتی بادی که با بررسی خون انجام می‌شود را انجام دهید. توجه داشته باشید که بعد از گذشته چند هفته یا چند ماه می‌توانید پاسخ صحیحی از این آزمایش ها دریافت کنید. پس بهتر است بعد از گذشت زمان مشخص شده برای تشخیص بیماری آزمایش ایدز را انجام دهید. با توجه به آمار ابتلا به این بیماری توصیه می‌شود که هر فرد بین سن 13 تا 64 سالگی یک بار آزمایش ایدز را انجام دهد.

مناسب ترین زمان آزمایش ایدز

هزینه آزمایش ایدز

برای کنترل این بیماری نیاز به انجام اقدامات لازم و انجام سریع آزمایش ایدز دارید. این آزمایش معمولا شامل بیمه می‌شود و بخشی از هزینه آن را بیمه پرداخت خواهد کرد. اما برای دریافت هزینه‌های دقیق این آزمایش بهتر است با آزمایشگاه شهر محل سکونت خود تماس بگیرید تا از هزینه دقیق آن آگاه شوید. در ایران برخی از مراکز مشاوره در خصوص بیماری های رفتاری این آزمایش را به صورت رایگان برای افراد واجد شرایط انجام می‌دهند.

تفسیر جواب آزمایش ایدز

برای تفسیر دقیق و صحیح آزمایش ایدز باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا جواب صحیحی دریافت کنید. اما به طور کلی برای اطلاع از نحوه تفسیر آزمایش می‌توانید نکات زیر را مدنظر قرار دهید. در صورتی که از تست های خانگی برای تشخیص وجود این بیماری استفاده کرده اید دقت داشته باشید که در صورت مثبت بودن حتما باید آزمایش های تخصصی را در آزمایشگاه انجام دهید و صرفا به تست خانگی اکتفا نکنید.

تفسیر جواب آزمایش ایدز

پاسخ آزمایش تخصصی تشخیص ایدز به صورت دو پاسخ reactive که به معنای ابتلا به ایدز است و non-reactive که به معنای مبتلا نبودن به ایدز است داده می‌شود. پاسخ دیگر آزمایش تخصصی به صورت عددی است، اگر عدد درج شده در پاسخ آزمایش کمتر از یک باشد به معنای این است که فرد به این بیماری مبتلا نیست و اگر عدد درج شده بیشتر از یک باشد به معنای این است که فرد به این بیماری مبتلا شده است.

بیشتر بدانید: چکاپ کامل

دیدگاهتان را بنویسید